Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6558IRZ-TKR5240
Intersil ISL6558IRZ-TKR5240
| Part Number: | Intersil ISL6558IRZ-TKR5240 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6558IRZ-TKR5240 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Ctrlr Buck 20QFN |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6558IRZ-TKR5240 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Ctrlr Buck 20QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Duty Cycle | 75 % |
| Max Frequency | 1.5 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL6558IRZ-TKR5240
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the package type of the IC?
What is the duty cycle of the IC?
What is the maximum operating temperature of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.