Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6539IAZ-T
Intersil ISL6539IAZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6539IAZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6539IAZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Wide Input Range Dual PWM Controller with DDR Option |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6539IAZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Wide Input Range Dual PWM Controller with DDR Option
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Max Duty Cycle | 87 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Switching Frequency | 345 kHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6539IAZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the operating supply voltage for this product?
What is the maximum output current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
