Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6522IVZ-TS2698
Intersil ISL6522IVZ-TS2698
| Part Number: | Intersil ISL6522IVZ-TS2698 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6522IVZ-TS2698 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Ctrlr Buck Pwm 14TSSOP |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6522IVZ-TS2698 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Ctrlr Buck Pwm 14TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL6522IVZ-TS2698
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the duty cycle of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.