Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6522BIRZS2698
Intersil ISL6522BIRZS2698
| Part Number: | Intersil ISL6522BIRZS2698 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6522BIRZS2698 |
| Qty Available: | |
| Description: | Pb-free 1-PHASE, 12V-IN, Synch Pwm Buck Cont, 16L 5X5 Mlfp, Lgat |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6522BIRZS2698 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pb-free 1-PHASE, 12V-IN, Synch Pwm Buck Cont, 16L 5X5 Mlfp, Lgat
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
Documentation for Intersil Intersil ISL6522BIRZS2698
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many outputs does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.