Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6420IRZ-TK
Intersil ISL6420IRZ-TK
| Part Number: | Intersil ISL6420IRZ-TK |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6420IRZ-TK |
| Qty Available: | |
| Description: | Advanced Single Synchronous Buck Pulse-Width Modulation (PWM) Controller |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6420IRZ-TK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Advanced Single Synchronous Buck Pulse-Width Modulation (PWM) Controller
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Max Frequency | 1.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 15.5 V |
| Quiescent Current | 2 mA |
| Switching Frequency | 1.4 MHz |
| Height | 880 µm |
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL6420IRZ-TK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the voltage range of this product?
What is the maximum output current of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
