Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6420BIAZ
Intersil ISL6420BIAZ
| Part Number: | Intersil ISL6420BIAZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6420BIAZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Advanced Single Synchronous Buck Pulse-Width Modulation (PWM) Controller |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6420BIAZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Advanced Single Synchronous Buck Pulse-Width Modulation (PWM) Controller
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 241.197743 mg |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Duty Cycle | 96 % |
| Max Frequency | 1.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Output Current | 700 mA |
| Output Voltage | 27.5 V |
| Switching Frequency | 1.4 MHz |
| Height | 1.54 mm |
| Length | 8.74 mm |
| Width | 3.98 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL6420BIAZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What are the technical specifications of this product?
Are there any alternative names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
