Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6420AIRZ-TKR5264
Intersil ISL6420AIRZ-TKR5264
| Part Number: | Intersil ISL6420AIRZ-TKR5264 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6420AIRZ-TKR5264 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Ctrlr Buck Pwm Vm 20-QFN |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6420AIRZ-TKR5264 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Ctrlr Buck Pwm Vm 20-QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 1.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL6420AIRZ-TKR5264
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.