Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6402IRZ
Intersil ISL6402IRZ
| Part Number: | Intersil ISL6402IRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6402IRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Trpl Bck/linear 28QFN |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6402IRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Trpl Bck/linear 28QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 24 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Current | 60 A |
| Switching Frequency | 300 kHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6402IRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
How many pins does the IC have?
What is the maximum supply voltage for the IC?
What is the switching frequency of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.