Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6402AIRZ
Intersil ISL6402AIRZ
| Part Number: | Intersil ISL6402AIRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6402AIRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Switching Controller, Current-mode, 0.06A, 1500KHZ Switching Freq-max, PQCC28 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6402AIRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Switching Controller, Current-mode, 0.06A, 1500KHZ Switching Freq-max, PQCC28
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Frequency | 1.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 24 V |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Voltage | 8 V |
| Switching Frequency | 1.4 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6402AIRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISL6402AIRZ?
What is the maximum switching frequency of the ISL6402AIRZ?
What is the package type of the ISL6402AIRZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.