Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6402AIR
Intersil ISL6402AIR
| Part Number: | Intersil ISL6402AIR |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6402AIR |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Pwm W/single Linear Cont., 1.4MHZ, 28LD 5X5 QFN |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6402AIR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Pwm W/single Linear Cont., 1.4MHZ, 28LD 5X5 QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 3 |
| Output Voltage | 8 V |
| Switching Frequency | 1.4 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6402AIR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.