Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6401CR
Intersil ISL6401CR
| Part Number: | Intersil ISL6401CR |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6401CR |
| Qty Available: | |
| Description: | 1A Switching Controller, 600KHZ Switching Freq-max, PQCC16, 4 X 4 Mm, Plastic, MO-220VGGC, QFN-16 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6401CR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1A Switching Controller, 600KHZ Switching Freq-max, PQCC16, 4 X 4 Mm, Plastic, MO-220VGGC, QFN-16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Number of Pins | 16 |
| Duty Cycle | 50 % |
| Max Frequency | 600 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
Documentation for Intersil Intersil ISL6401CR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What are the technical specifications of the ISL6401CR?
Are there any alternate parts available for the ISL6401CR?
What are the distributor links for the ISL6401CR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
