Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6401CBZ-T
Intersil ISL6401CBZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6401CBZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6401CBZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Synchronizing Current Mode PWM for Subscriber Line Interface Circuits (SLICs) |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6401CBZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Synchronizing Current Mode PWM for Subscriber Line Interface Circuits (SLICs)
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Duty Cycle | 50 % |
| Fall Time | 40 ns |
| Max Duty Cycle | 48 % |
| Max Frequency | 600 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 1 A |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Rise Time | 35 ns |
| Switching Frequency | 600 kHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6401CBZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of ISL6401CBZ-T?
What is the package type of ISL6401CBZ-T?
What is the maximum operating temperature of ISL6401CBZ-T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
