Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6401CBZ
Intersil ISL6401CBZ
| Part Number: | Intersil ISL6401CBZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6401CBZ |
| Qty Available: | |
| Description: | IC, POWER MGMT; Supply Voltage: 5V; Digital IC Case Style: SOIC; No. of Pins: 14; O |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6401CBZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC, POWER MGMT; Supply Voltage: 5V; Digital IC Case Style: SOIC; No. of Pins: 14; O
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Duty Cycle | 50 % |
| Fall Time | 40 ns |
| Max Duty Cycle | 48 % |
| Max Frequency | 600 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 1 A |
| Rise Time | 35 ns |
| Switching Frequency | 600 kHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6401CBZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the supply voltage of the product?
How many pins does the product have?
What is the digital IC case style of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


