Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6398HRTZ-T
Intersil ISL6398HRTZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6398HRTZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6398HRTZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Ctrlr Buck Pmbus 40QFN |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6398HRTZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Ctrlr Buck Pmbus 40QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Interface | I2C, SMBus |
| Max Duty Cycle | 98 % |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Current | 400 A |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Output Phases | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | PWM |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 2.025 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Intersil Intersil ISL6398HRTZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the packaging type of the product?
What is the maximum duty cycle of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.