Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6398HRTZ
Intersil ISL6398HRTZ
| Part Number: | Intersil ISL6398HRTZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6398HRTZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Mode PWM Controller 0.25V to 3.04V 270A 40-Pin TQFN Bulk |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6398HRTZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Mode PWM Controller 0.25V to 3.04V 270A 40-Pin TQFN Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Interface | I2C, SMBus |
| Max Duty Cycle | 98 % |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Max Output Current | 400 A |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Output Phases | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Type | PWM |
| Switching Frequency | 2.025 MHz |
| Synchronous Rectifier | No |
Documentation for Intersil Intersil ISL6398HRTZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output configuration of this product?
What is the maximum duty cycle of this product?
Does this product have synchronous rectifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
