Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-Phase PWM Controller with Light Load Efficiency Enhancement and Current Monitoring
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 200 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6336AIRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its main features?
What is the operating temperature range for this product?
How many outputs does this product have?
What is the switching frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
