Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 130A 40-Pin QFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 130 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6334AIRZ-TR5368
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the output current and voltage of the controller?
What is the maximum and minimum operating temperature of the controller?
What is the package type and number of pins for the controller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
