Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6316IRZ-T
Intersil ISL6316IRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6316IRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6316IRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Ctrlr Buck Pwm Vm 40-QFN |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6316IRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Ctrlr Buck Pwm Vm 40-QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Number of Pins | 40 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL6316IRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the duty cycle of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
