Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6316CRZ
Intersil ISL6316CRZ
| Part Number: | Intersil ISL6316CRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6316CRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | VOLTAGE-MODE QUAD RoHS Compliant PHASE-SHIFT DC-DC Controller IC 70C 275kHz 5.25V 6mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6316CRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
VOLTAGE-MODE QUAD RoHS Compliant PHASE-SHIFT DC-DC Controller IC 70C 275kHz 5.25V 6mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Number of Pins | 40 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
Documentation for Intersil Intersil ISL6316CRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the operating temperature range for this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

