Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 60A 36-Pin TQFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 36 |
| Fall Time | 18 ns |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Rise Time | 26 ns |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6313IRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this controller?
How many pins does this controller have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.