Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6310IRZ
Intersil ISL6310IRZ
| Part Number: | Intersil ISL6310IRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6310IRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Two-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6310IRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Two-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 2.3 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL6310IRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISL6310IRZ?
What is the operating temperature range for the ISL6310IRZ?
How many outputs does the ISL6310IRZ have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

