Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6310CRZ-T
Intersil ISL6310CRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6310CRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6310CRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Two-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6310CRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Two-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 2.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL6310CRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the physical description of the product?
What is the operating temperature range of the product?
How many outputs does the product have and what is the output voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
