Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6308IRZ
Intersil ISL6308IRZ
| Part Number: | Intersil ISL6308IRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6308IRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Three-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6308IRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Three-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 2.3 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL6308IRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
Who is the manufacturer of the product?
Are there any alternate names for the manufacturer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
