Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6308CRZ-T
Intersil ISL6308CRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6308CRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6308CRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Three-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6308CRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Three-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 2.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL6308CRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the packaging type of this product?
What are the technical specifications of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
