Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6308CRZ
Intersil ISL6308CRZ
| Part Number: | Intersil ISL6308CRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6308CRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Three-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6308CRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Three-Phase Buck PWM Controller with High Current Integrated MOSFET Drivers
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 2.3 V |
Documentation for Intersil Intersil ISL6308CRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of ISL6308CRZ?
How many pins does ISL6308CRZ have?
What is the output voltage of ISL6308CRZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
