Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307IRZ-T
Intersil ISL6307IRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6307IRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307IRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Voltage Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 200A 48-Pin QFN EP T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307IRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 200A 48-Pin QFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 200 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Height | 950 µm |
| Length | 7 mm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL6307IRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the PWM controller?
How many pins does the QFN EP package have?
What is the maximum output current of the controller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
