Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307IRZ
Intersil ISL6307IRZ
| Part Number: | Intersil ISL6307IRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307IRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Voltage Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 200A 48-Pin QFN EP |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307IRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 200A 48-Pin QFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 200 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Height | 950 µm |
| Length | 7 mm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL6307IRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the operating temperature range for this product?
How many outputs does the Intersil ISL6307IRZ have?
What is the switching frequency of the Intersil ISL6307IRZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
