Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307CRZ
Intersil ISL6307CRZ
| Part Number: | Intersil ISL6307CRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307CRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 6-Phase PWM Controller with 8 Bit VID Code for Precision RDS(ON) or DCR Differential Current |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307CRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
6-Phase PWM Controller with 8 Bit VID Code for Precision RDS(ON) or DCR Differential Current
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 145.291306 mg |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 200 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Height | 950 µm |
| Length | 7 mm |
| Width | 7 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL6307CRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISL6307CRZ?
What is the physical package of the ISL6307CRZ?
What is the operating supply voltage for the ISL6307CRZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

