Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307BIRZ
Intersil ISL6307BIRZ
| Part Number: | Intersil ISL6307BIRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307BIRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Ctrlr Buck Pwm Vm 48-QFN |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307BIRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Ctrlr Buck Pwm Vm 48-QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Number of Pins | 48 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 6 |
Documentation for Intersil Intersil ISL6307BIRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What category does this product belong to?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

