Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307AIRZ-T
Intersil ISL6307AIRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6307AIRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307AIRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 200A 48-Pin QFN EP T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307AIRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 200A 48-Pin QFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 200 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 2 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6307AIRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISL6307AIRZ-T?
What is the input voltage range for the ISL6307AIRZ-T?
How many outputs does the ISL6307AIRZ-T have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
