Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307AIRZ
Intersil ISL6307AIRZ
| Part Number: | Intersil ISL6307AIRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307AIRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 200A 48-Pin QFN EP |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6307AIRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 200A 48-Pin QFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 200 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Switching Frequency | 2 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6307AIRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage range of the PWM controller?
How many pins does the controller have?
What is the maximum output current of the controller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

