Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306IRZ-T
Intersil ISL6306IRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6306IRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306IRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | IC REG CTRLR BUCK 40QFN / Current Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 130A 80kHz to 1000kHz 40-Pin QFN EP T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306IRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC REG CTRLR BUCK 40QFN / Current Mode PWM Controller 0.5V to 1.6V 130A 80kHz to 1000kHz 40-Pin QFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 130 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6306IRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet for the product?
What are the distributor options for purchasing the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
