Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306IRZ
Intersil ISL6306IRZ
| Part Number: | Intersil ISL6306IRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306IRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-Phase PWM Controller with 8-Bit DAC Code for Precision RDS(ON) or DCR Differential Current |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306IRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-Phase PWM Controller with 8-Bit DAC Code for Precision RDS(ON) or DCR Differential Current
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 130 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6306IRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its main function?
What is the operating temperature range for this product?
What is the output current and voltage of this product?
What is the switching frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

