Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306CRZ-T
Intersil ISL6306CRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6306CRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306CRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-Phase PWM Controller with 8-Bit DAC Code for Precision RDS(ON) or DCR Differential Current |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306CRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-Phase PWM Controller with 8-Bit DAC Code for Precision RDS(ON) or DCR Differential Current
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 130 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6306CRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the ISL6306CRZ-T?
What is the operating supply voltage of the ISL6306CRZ-T?
What is the packaging type of the ISL6306CRZ-T?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
