Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306CRZ
Intersil ISL6306CRZ
| Part Number: | Intersil ISL6306CRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306CRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-Phase PWM Controller with 8-Bit DAC Code for Precision RDS(ON) or DCR Differential Current |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6306CRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-Phase PWM Controller with 8-Bit DAC Code for Precision RDS(ON) or DCR Differential Current
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Duty Cycle | 66.7 % |
| Max Frequency | 275 kHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 130 A |
| Output Voltage | 1.6 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6306CRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its main features?
What is the physical description of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names or brands for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
