Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL62872HRUZ-T
Intersil ISL62872HRUZ-T
| Part Number: | Intersil ISL62872HRUZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL62872HRUZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | PWM DC/DC Controller With VID Inputs For Portable GPU Core-Voltage Regulator |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL62872HRUZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PWM DC/DC Controller With VID Inputs For Portable GPU Core-Voltage Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 330 kHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 30 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Switching Frequency | 300 kHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL62872HRUZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
How many pins does the product have?
What is the maximum output current and voltage?
What is the duty cycle and maximum frequency of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
