Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL62871HRUZ-T
Intersil ISL62871HRUZ-T
| Part Number: | Intersil ISL62871HRUZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL62871HRUZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ISL62871 Series 3.3 to 25 V 330 kHz Synchronous Buck PWM Regulator - TQFN-16 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL62871HRUZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ISL62871 Series 3.3 to 25 V 330 kHz Synchronous Buck PWM Regulator - TQFN-16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Clock Sync | No |
| Duty Cycle | 100 % |
| Max Frequency | 330 kHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Output Phases | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 30 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
Documentation for Intersil Intersil ISL62871HRUZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output voltage of the regulator?
What is the maximum output current of the regulator?
Is the regulator synchronous?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.