Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6269CRZ-T
Intersil ISL6269CRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6269CRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6269CRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | High-Performance Notebook PWM Controller with Bias Regulator and Audio-Frequency Clamp |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6269CRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-Performance Notebook PWM Controller with Bias Regulator and Audio-Frequency Clamp
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Max Frequency | 600 kHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 25 V |
| Output Current | 25 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Intersil Intersil ISL6269CRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the technical specifications of the product?
Who is the manufacturer of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
