Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6264CRZ-T
Intersil ISL6264CRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6264CRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6264CRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Soft Sw PWM Cntrlr 2-OUT PWM Controller 5V 285KHz to 315KHz 40-Pin QFN EP T/R |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Intersil-ISL6264CRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Soft Sw PWM Cntrlr 2-OUT PWM Controller 5V 285KHz to 315KHz 40-Pin QFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 60 A |
| Output Voltage | 1.55 V |
| Switching Frequency | 315 kHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6264CRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many outputs does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


