Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 5V to 21V Input 48-Pin QFN EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5.25 V |
| Output Current | 4 A |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
Documentation for Intersil Intersil ISL6261CR7Z-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the input voltage range for this product?
How many outputs does this product have?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
