Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244HRZ-T
Intersil ISL6244HRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6244HRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244HRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Controller, 1000KHZ Switching Freq-max, PQCC32, 5 X 5 Mm, Lead Free, Plastic, MO-220-VHHD, QFN-32 |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244HRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Controller, 1000KHZ Switching Freq-max, PQCC32, 5 X 5 Mm, Lead Free, Plastic, MO-220-VHHD, QFN-32
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Duty Cycle | 75 % |
| Max Duty Cycle | 75 % |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6244HRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the manufacturer of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
