Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244HRZ
Intersil ISL6244HRZ
| Part Number: | Intersil ISL6244HRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244HRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Mode PWM Controller 0.8V to 1.5V 32-Pin QFN EP |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244HRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Mode PWM Controller 0.8V to 1.5V 32-Pin QFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Duty Cycle | 75 % |
| Max Duty Cycle | 75 % |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6244HRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the operating supply voltage of the ISL6244HRZ?
How many outputs does the ISL6244HRZ have?
What is the maximum frequency of the ISL6244HRZ?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

