Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244HR
Intersil ISL6244HR
| Part Number: | Intersil ISL6244HR |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244HR |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Reg Ctrlr Buck Pwm 32-QFN |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244HR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Reg Ctrlr Buck Pwm 32-QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Duty Cycle | 75 % |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Outputs | 4 |
Documentation for Intersil Intersil ISL6244HR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type of this product?
How many outputs does this product have?
What is the maximum operating temperature of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.