Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244CRZ-T
Intersil ISL6244CRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6244CRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244CRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | CURRENT-MODE QUAD Surface Mount RoHS Compliant DC-DC Controller IC 70C 1MHz 5V 5mm |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244CRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CURRENT-MODE QUAD Surface Mount RoHS Compliant DC-DC Controller IC 70C 1MHz 5V 5mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Duty Cycle | 75 % |
| Max Duty Cycle | 75 % |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6244CRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the switching frequency of this IC?
What is the package type of this IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
