Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244CRZ
Intersil ISL6244CRZ
| Part Number: | Intersil ISL6244CRZ |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244CRZ |
| Qty Available: | |
| Description: | 32 Terminals 32-Pin DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 4 Outputs 1MHz |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Intersil-ISL6244CRZ Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
32 Terminals 32-Pin DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 4 Outputs 1MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Duty Cycle | 75 % |
| Max Duty Cycle | 75 % |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Switching Frequency | 1 MHz |
Documentation for Intersil Intersil ISL6244CRZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
How many pins does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the output voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

