Electronic Component
PCX has Intersil Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Voltage Mode PWM Controller 0.6V to 5.5V/0.6V to 5.5V 20A/20A 28-Pin TQFN EP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 150 µA |
| Output Current | 20 A |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Switching Frequency | 28 kHz |
| Height | 750 µm |
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL62391CIRTZ
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
How many outputs does the controller have?
What is the maximum operating temperature of the controller?
What is the voltage range of the PWM controller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.