Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL6218CRZ-T
Intersil ISL6218CRZ-T
| Part Number: | Intersil ISL6218CRZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL6218CRZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Not Qualified RoHS Compliant OTHER PULSE WIDTH MODULATION (Applications) 1.4mA 85C 275kHz 5.25V |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Intersil-ISL6218CRZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Not Qualified RoHS Compliant OTHER PULSE WIDTH MODULATION (Applications) 1.4mA 85C 275kHz 5.25V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 40 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Operating Supply Current | 1.4 mA |
Documentation for Intersil Intersil ISL6218CRZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
