Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL55210-ABEVAL1Z
Intersil ISL55210-ABEVAL1Z
| Part Number: | Intersil ISL55210-ABEVAL1Z |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL55210-ABEVAL1Z |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board - 16LD TQFN - Rohs Compliant, Bulk Pack And Ship Evaluation Boa |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Intersil-ISL55210-ABEVAL1Z Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board - 16LD TQFN - Rohs Compliant, Bulk Pack And Ship Evaluation Boa
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Current | 34 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intersil Intersil ISL55210-ABEVAL1Z
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the evaluation board?
What is the operating supply voltage of the product?
Is the evaluation board RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.