Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL54409IRUZ-T
Intersil ISL54409IRUZ-T
| Part Number: | Intersil ISL54409IRUZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL54409IRUZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Audio/USB 2.0 Wired-OR Switch with Click and Pop Reduction |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL54409IRUZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Audio/USB 2.0 Wired-OR Switch with Click and Pop Reduction
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 7 µA |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 7 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Resistance | 2.8 Ω |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | SPST |
| Turn-Off Delay Time | 45 ns |
| Turn-On Delay Time | 5 µs |
| Height | 500 µm |
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1.4 mm |
Documentation for Intersil Intersil ISL54409IRUZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What are the technical specifications of this product?
Who is the manufacturer of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.