Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL54059IRUZ-T
Intersil ISL54059IRUZ-T
| Part Number: | Intersil ISL54059IRUZ-T |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL54059IRUZ-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Surface Mount RoHS Compliant SEPARATE OUTPUT Active Switch IC 60dB 520mOhm 480Mbps 6.5V |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intersil-ISL54059IRUZ-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Surface Mount RoHS Compliant SEPARATE OUTPUT Active Switch IC 60dB 520mOhm 480Mbps 6.5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 100 nA |
| Max Supply Voltage | 6.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Current | 8 nA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Resistance | 520 mΩ |
| Supply Type | Single |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn-Off Delay Time | 16 ns |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
Documentation for Intersil Intersil ISL54059IRUZ-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type of the product?
What is the product name and brand?
What is the data rate of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.